Světově proslulý Obraz v Komorní scéně Aréna

Světově proslulý Obraz v Komorní scéně Aréna

S novým rokem přichází v Komorní scéně Aréna na řadu druhá premiéra sezony.
Tou bude inscenace mezinárodně proslulé hry Obraz současné francouzské dramatičky Yasminy Rezy. Jde o originální výpověď o přátelství tří mužů. Marek, Boris a Ivan se scházejí pravidelně mnoho let, chodí spolu do restaurací a kin a užívají si mládeneckého života. Až do chvíle, kdy si jeden z nich koupí velmi drahý a velmi zvláštní obraz, který se stane zatěžkávací zkouškou jejich dosud na první pohled neproblematického vztahu.
„Jsme tři kamarádi, přičemž moje postava si za velké peníze koupí obraz, na kterém není vůbec nic. Tento obraz bere jako vstupenku do vyšší společnosti a považuje se za velkého znalce moderního umění. Pozve si kamaráda, který se mu za ten obraz vysměje, což jej bytostně urazí a tato situace odstartuje vyjasňování si vztahů mezi nimi tak nějak obecně. A po tom třetím kamarádovi se to nakonec všechno sveze,“ objasňuje představitel Borise, herec Albert Čuba.
„Obraz je čistě herecká záležitost plná tajemství o čtrnáct let nevyslovených věcech, kde obraz je jen spouštěč k jejich vyslovení. Je to autorkou fantasticky napsáno. Pochopila matematiku mužských vztahů, ale nevysmívá se. Proto je to nejen vtipné, ale i dojemné a poetické, taková citlivá groteska. Úplně mě až děsí, jak do toho našeho světa ta ženská vidí,“ dodává režisér inscenace Vojtěch Štěpánek.
Yasmina Reza (1959) se narodila v Paříži v národnostně smíšené židovské rodině. Studovala na Sorbonně a posléze v divadelní škole Jacquese Lecoqa a svou životní dráhu začínala jako herečka. V roce 1987 napsala svůj vůbec první dramatický text Hovory po pohřbu, za který získala prestižní Molièrovu cenu za nejlepší hru. Tím se začala její úspěšná autorská dráha, na níž je její zatím nejslavnější a nejhranější hrou právě Obraz (někdy také uváděno jako Art nebo Kumšt). Tento text získal četná ocenění na celém světě (ve Francii to byla opět Molièrova cena v roce 1995) a byl přeložen do třiceti pěti jazyků. Za Obraz a také za hru Bůh masakru získala prestižní ceny Laurence Olivier Award a Tony Award, přičemž Bůh masakru byl úspěšně zfilmován Romanem Polanskim. Za scénář k filmu obdržela Yasmina Reza Cenu César za nejlepší scénář. O filmová práva na Obraz se ucházel i slavný herec Sean Connery, Reza mu je však neprodala. Ve Francii je vnímána i jako velmi úspěšná prozaička. V nakladatelství Fra vyšel v českém překladu její románový debut Zoufalství a její novější román Adam Haberberg.
Obraz se v Komorní scéně Aréna dočká svého prvního ostravského uvedení v režii Vojtěcha Štěpánka (1984), který se v loňské sezoně v Aréně představil inscenací hry Borise Viana Budovatelé říše.
V první ostravské inscenaci Obrazu diváci uvidí kromě zmíněného Alberta Čuby také Marka Cisovského a Josefa Kalužu. Premiéra se odehraje v sobotu 7. ledna 2017 v 18:30 hodin.
Alice Taussiková, PR KSA