Slyšení se dnes změní na Vypočutie

Vážení diváci,

Komorní scéna Aréna byla letos pozvána, vedle řady jiných, také na nejprestižnější slovenskou přehlídku Divadelná Nitra. Zúčastní se jí s aktuálně nejoceňovanější inscenací, se Slyšením.

 

Mezinárodní festival Divadelná Nitra je největší divadelní přehlídkou a jednou z nejvýznamnějších kulturních aktivit na Slovensku, přičemž je i uznávanou akcí v evropském kontextu. Koná se od roku 1992 vždy na konci září v západoslovenské Nitře. Jde o výběrové nesoutěžní defilé špičkového evropského, především činoherního, divadla. Soustředí se na netradiční, inovativní a inspirativní scénická díla, seznamuje s novými tendencemi i novými tvůrci a zahrnuje rovněž bohatý doprovodný program.

 

Festival se programově věnuje i neformálnímu vzdělávání a práci s publikem. Atmosféru otevřenosti oceňují především mladí lidé, kteří jsou hlavní cílovou skupinou festivalu, nicméně důležitou skupinou jsou i profesionálové – kritici, publicisté, ředitelé jiných festivalů a v neposlední řadě i samotní tvůrci. Za dobu své existence už festival Divadelná Nitra představil inscenace z 29 zemí.

 

V rámci hlavního programu přehlídky je Slyšení, hrané pod slovenským názvem Vypočutie, jediným českým zástupcem. Vedle slovenských inscenací festivalové publikum uvidí i scénická díla z Německa, Ukrajiny, Iráku, Švédska, Polska a Francie.

 

„Cenou českej divadelnej kritiky za rok 2015 ovenčená inscenácia Vypočutie patrí k tomu najlepšiemu v českej činohre v poslednom čase. Aj preto nemôže táto výpravou skromná a svojou témou závažná inscenácia Komorného divadla Aréna z Ostravy chýbať na Medzinárodnom festivale Divadelná Nitra. Hovorí totiž nielen o dejinách holokaustu, ale zároveň o nanajvýš aktuálnej téme nenávisti k „druhému“, o xenofóbii a rasizme, ktoré sa druhou svetovou vojnou, žiaľ, vôbec neskončili.“  Martina Vannayová na stránkách festivalu

 

Na přehlídce Divadelná Nitra se náš soubor představí v pondělí 26. září od 19 hodin ve Starém divadle Karola Spišáka. Inscenace bude pro zahraniční účastníky simultánně tlumočena do angličtiny.

 

O den později dopoledne, tedy v úterý 27. září v 10 hodin, se pak umělecký šéf a režisér Ivan Krejčí, autor hry Tomáš Vůjtek a představitel hlavní role A. Eichmanna Marek Cisovský zúčastní festivalové diskuze s názvem Raňajky, která proběhne ve foyer Divadla Andreje Bagara v Nitře.

 

Účast Komorní scény Aréna na jubilejním 25. ročníku přehlídky Divadelná Nitra finančně podpořilo Statutární město Ostrava.

 

http://www.nitrafest.sk/domov/program-2016/hlavny-program-2016/pondelok/vypocutie/