Rozhovor s Danem, frontmanem Blondie Love

Známá a oblíbená hudební recenzentka Adéla (např. Rock a Pop, Spark, Punk news) tentokrát ve své pravidelné rubrice Hovoříme s osobnostmi vyzpovídala frontmena Blondie Love Dana. Rozhovor zveřejňujeme v plné verzi.

Bylo to skutečně velmi překvapivé, a nejen asi pro mě, ale stalo se to: podařilo se vám v letních měsících vyprodat většinu koncertů v Evropě, namátkou jmenujme alespoň Španělsko, Portugalsko, Francii, Švýcarsko… Která z těch zemí na tebe nejvíc zapůsobila?
Island. Ta země je neuvěřitelná. To, že jsme měli hned vedle pódia ohromný gejzír, pominu, ale že v průběhu písně The Balls are waiting vybuchla islandská sopka Hekla a vytvořila tak neopakovatelnou kulisu, to bylo naprosto úžasné. V kapele jsme jen rádi, že následná evakuace proběhla v pořádku a nikdo nebyl ušlapán.

Ta sláva, která vás provázela, je skutečně nevídaná. Já sama, a nejsem jistě jediná, jsem byla doslova šokována a zároveň nadšená tím, jak vstřícně jste byli přijati na MTV, kde o vás ve speciálním pořadu obávaný hudební kritik John Clash rozporuplně prohlásil, že jste, a teď budu citovat:“kapela, v jejímž nitru bublá ještě velké množství trashmetalové krve, jak to dosvědčují divoce neurvalé riffy, tedy kromě baskytary, jež se schovává ve speed –powermetalovém zapletenci, nicméně se proti mase kytarových akordů, odvážně staví svou svěží melodickou linkou.“ Jak tomu rozumíš?
John Clash je idiot. Více se k tomu nebudu vyjadřovat.

Jak to bylo s You Tube? Prý vás přemluvili, abyste jim dali do hitparády klip? Ten, který nakonec s přehledem zvítězil v punkové sekci a který si (nejen) já tak ráda pouštím.
Celá anabáze s YouTube nás velmi mrzí. Jejich nabídka totiž přišla v době, kdy YouTube byl začínající server – kontaktoval mě tehdy Chad Hurley a Steve Chen, že chtějí udělat digitální revoluci, že se jim nelíbí monopoly na internetu. A potom, co jsme jim pomohli, tak prodali YouTube společnosti Google za nehoráznou sumu přesahující jeden a půl miliardy dolarů. A pak zmizeli a koupili si umělé ostrovy ve Spojených Arabských Emirátech. Nicméně stále s YouTube spolupracujeme, ale ten duch revolty je navždy pryč.

Váš způsob komunikace s médii je vskutku ojedinělý. Dnes jsem tě viděla, jak po zvukové zkoušce domlouváš rozhovory se zástupci médií ( a že jich nebylo málo), a přitom jsi stále v dobré náladě, přívětivý, zkrátka cool. Tohle dělá v jiných kapelách manažér, případně zaměstnanci vydavatelských firem, ale tys byl tak přirozený… Myslím, že nejsem sama, kdo jsem si toho všimla… Jak to děláš?
Každý manažer je svině. Já nesnáším parazity. Kdysi jsme měli manažera, myslím, že se jmenoval Andrew Loog Oldham, nebo tak nějak, ale byl to příštipkář a neumětel. Nakopal jsem ho do zadku a vyrazil s ním dveře. Od té doby se o manažerské záležitosti kapely starám já a všechno funguje.

Pamatuji si, a nejen asi já, že jste ve svých počátcích poskytovali fanouškům (většinou však fanynkám) velký servis , nabízeli jste jim třeba demoverze vašich písniček či předprodukční verze vašich alb, případně i jiné služby (o ty byl zájem největší). Změní se teď něco?
Nezmění se nic. O YouTube již byla řeč, budou se tam postupně objevovat zajímavé nahrávky z naších koncertů i ze soukromí. Shaun se totiž ve svém volnu věnuje videoartu a některá jeho díla jsou přinejmenším zajímavá. Shaun totiž na ostrově Nólsoy vlastní ovčí farmu a přál bych vám vidět, co donutil jednu ovci dělat před kamerou.

A teď něco úplně, ale úplně jiného: jak to máš se vztahy? Řekl bys, že i po těch nekonečně dlouhých letech jsou ostatní členové kapely tvými kamarády? Myslím, že se teď nebudu ptát jen za sebe: Nehledáš nějaké nové…Kamarády? Kamarádky?
Víš, s kamarády je to těžké. Někdo se totiž za kamaráda jen vydává. Říká ti třeba něco jméno Richard Melville Hall? To byl můj velký kamarád, ale pak mi ukradl několik mých nápadů, vydal desku a vydělal těžké prachy. Už ho nechci nikdy vědět. Ale jednoho opravdového kamaráda jsem měl. Jmenoval se Tim Richards, byl to homosexuál a umřel na AIDS. S jeho přítelem Viktorem, který s ním byl až do konce, se občas potkám v Tokiu, kde teď pracuje. A co se týče kamarádek, těch moc nemám. Neumím s nimi najít společnou řeč. Pořád kdákají o nadpozemských zážitcích a tak. Mě to nebaví.

Vím, že jste zároveň oběti svého povolání, že se rozdáváte na jevištích, zápasíte v aréně, bojujete své umělecké zápasy na prknech, která něco určitě znamenají, ale přece jen, teď když jste světoví, řekni, prozraď mi, nám všem, jak dlouho ještě máme čekat, než Blondie Love podniknou turné i po zemi české, moravské, a hlavně slezské?
To je ta země v prostřed Evropy, že? Hmm, nevíme. Máme v plánu trochu vytočit katolíky v Polsku a zabrnkat na maďarskou strunu na Slovensku. Ale u vás? Děje se tam vůbec něco?

Co bys chtěl vzkázat na závěr vašim fanouškům a těm, kteří chtějí být jako vy. Jak žít? Co dělat? Ne, vážně nám poraď…
Kašlu na vás! Jste paka!