Jana Hojstričová – Běžná rodina

Jana Hojstričová se narodila v roce 1972 na Myjavě (Slovensko). Vystudovala Vysokou školu výtvarných umění v Bratislavě. Pracuje jako fotograf a pedagog. Od roku 1998 působí jako pedagog na Katedře fotografie a nových médií VŠVU.

Jako autorka se zúčastnila celé řady domácích a zahraničních výstav a fotografických festivalů, například: Fotofest Houston, Měsíc fotografie Bratislava, Mezinárodní festival mladé fotografie v Ljublani, Mezinárodní festival fotografie v Lodži, Septembre de la Photographie, Lyone, Moisdela Photo a Paris ve Francii. Získala cenu Fotograf roku 2013, udělovanou Středoevropským domem fotografie, OZ FOTOTO, Photoportem a Sdružením slovenských profesionálních fotografů.

Na výtvarnou scénu vstoupila v 90. letech 20. století. Nosným tématem její fotografické tvorby je tělo, které staví do kontextu s rostoucím vlivem konzumní společnosti. Fotografickou tvorbu v současnosti zaměřuje na vizuální sociologickou interpretaci o stavu dnešní rodiny.

V roce 2010 začala spolupracovat s Palom Machom na společných projektech s autorským fotografickým obrazem na sklo. Vystavovali v Museu Kunstpalast Düsseldorf, na mezinárodním projektu “Body Talk”, Dánsko, kurátorském projektu Slovenské národní galerie “Krv” a na dalších výstavách na Slovensku a v zahraničí.