Repertoár

Zabiják Joe

Každej myslí především na sebe nebo ne?

Zabiják Joe je bravurně napsaná černá komedie se skvěle vypointovanými dialogy, v níž se bizarní rodinka ze sociální spodiny pokusí vyřešit svou finanční situaci najmutím profesionálního zabijáka. Vše se však zkomplikuje a vykonaná vražda jejich situaci ještě více zhorší, když vyjde najevo, že celý plán byl vlastně jedním velkým omylem. Josef Kaluža získal za roli Joea Cenu Jantar 2018 v kategorii činohra (herec roku).

Nevhodné pro děti a mládež do 12 let.

 

Tracy Letts se narodil 4. července 1965 v Tulse ve státě Oklahoma. V osmdesátých letech se přestěhoval do Dallasu, kde začala jeho umělecká kariéra. Od číšníka a telemarketéra (to je ten, kdo po telefonu nabízí různé služby čili prodejce po telefonu) to skutečně dotáhl až na úspěšného herce, který získal angažmá ve slavném chicagském divadle Steppenwolf Theatre, kde strávil jedenáct let. V roce 1990 byl jedním ze zakladatelů improvizační divadelní skupiny Bang Bang Spontaneuous Theatre, která se brzy proslavila po celých Státech. V roce 1991 napsal svou první divadelní hru Zabiják Joe (Killer Joe), která šokovala svým černým humorem, amorálností postav i vulgárním jazykem. Mistrovsky napsaná hra, sebevědomě rozkročená mezi groteskou a antickou tragédií, byla natolik novátorská, že se jí oslovení inscenátoři báli uvést. V roce 1993 ji proto Letts uvedl ve vlastní produkci. O rok později už slavila úspěch na festivalu experimentálního divadla Fringe Theatre v Edinburghu a suverénně se zařadila do právě vznikajícího proudu tzv. coolness dramatiky. Dnes patří Letts k nejhranějším americkým dramatikům a jeho hry si získávají přízeň publika i divadelní kritiky. Za hru Srpen v zemi indiánů (August: Osage County) získal v roce 2008 Pulitzerovu cenu i Cenu Tony.

 

Texas, Dallas, křupani

V závěru šesté scény hry přemlouvá Chris svoji sestru Vicki, aby s ním utekla do Mexika, případně až do Peru. Přiznává, že Texas vždycky nenáviděl, protože v něm jsou „jen samí křupani“ a je příliš velký, „takže je to všude moc daleko“. Vicki mu jen lakonicky odpoví, že „je tu teplo“.

Jejich debata o státu, ve kterém se děj hry odehrává, není nijak obsáhlá, přesto vystihuje to podstatné.

Jméno státu pochází z jazyka indiánů Caddo. Slovo tejas používali ve významu přátelé nebo spojenci. Se svou rozlohou 696 241 km2 je druhým největším státem USA a s 28 milióny obyvatel je rovněž druhým nejlidnatějším americkým státem. Dřívějším symbolem Texasu byli kovbojové a početná stáda dobytka. S objevem bohatých ropných nalezišť tyto reálie divokého západu velmi rychle zanikly.

Centrem ropného průmyslu se stal Dallas, který byl založen v roce 1841 a v únoru 1856 získal statut města. K rozvoji města výrazně přispěla blízkost mnoha železničních tratí. Toto třetí nejlidnatější texaské město (1,3 miliónů obyvatel) bylo pojmenováno po Georgi Miffinu Dallasovi, americkém viceprezidentovi v letech 1845–1849. Tragickou událostí, která Dallas „proslavila“ po celém světě, byl atentát na prezidenta USA Johna Fitzgeralda Kennedyho. Byl zde zastřelen za dosud nevyjasněných okolností 22. listopadu 1963.

Texas je rozlehlý stát, a tak se počasí v různých regionech liší. V nižších oblastech bývá v létě kolem 32 stupňů přes den a 26 stupňů v noci. V horách je zhruba o deset stupňů chladněji. Například v Houstonu je průměrná teplota v lednu 11,7 stupňů, v červenci pak vystoupá na 29 stupňů. Smutné prvenství má Texas v počtu tornád, jejichž hlavní sezóna je od dubna do června.

Pokud jde o texaské křupany, tedy svérázné venkovany, kteří neoplývají zrovna kladným vztahem k cizincům, stali se již ikonickou součástí pop-kultury, a ne vždy musí působit nutně venkovsky. V následujících medailoncích si přiblížíme ty nejslavnější z nich.

Texaský masakr motorovou pilou (The Texas Chain Saw Massacre) je americký kultovní horor z roku 1974, v němž sledujeme osudy skupiny přátel, kteří se stanou oběťmi rodiny kanibalů. Od své premiéry 1. října 1974 byl film pro svou brutalitu zakázán v několika zemích. Snímek byl přesto (anebo právě proto) vysoce výdělečný, v USA vykázal zisk 30 000 000 dolarů, tedy přesáhl více než stonásobně náklady na jeho výrobu. Stal se zároveň jedním z nejvlivnějších filmů v hororovém žánru, který inovoval zažité postupy. Poprvé se zde objeví elektrické nářadí jako vražedná zbraň či charakteristická hřmotná postava vraha se zakrytou tváří. Vysoká popularita z tohoto filmu učinila klasiku, která nejenže představila nového zloducha, ale zároveň ovlivnila celou generaci filmařů (např. slavný režisér Ridley Scott jej uvádí jako inspiraci pro svého Vetřelce). Ačkoli byl snímek prezentován jako příběh vycházející ze skutečné události, jeho zápletka je zcela fiktivní, pouze postava Leatherface a několik detailů vycházelo ze skutečných vražd masového vraha Eduarda Geina, který se narodil v roce 1906 na farmě ve Wisconsinu, sedm mil od města Plainfield. Edem Geinem byl kromě Texaského masakru motorovou pilou ovlivněn i slavný Hitchcockův film Psycho. Jeho samostatný příběh je zpracován ve filmu Zrůda Ed Gein (In the Light of the Moon).

Dallas je americká mýdlová opera z let 1978–1991. Celý příběh seriálu Dallas se začal odehrávat v roce 1978 na americké stanici CBS. V dubnu na konci sezóny 1977/1978 se vysílala pětidílná série, na podzim 1978 pak začala první řada seriálu. Děj seriálu, jehož náplní jsou majetkové intriky, mocenské boje, sex a spletité vztahy, se točí kolem bohaté rodiny Ewingových, majitelů prosperující naftařské firmy Ewing Oil, žijících na ranči Southfork poblíž amerického Dallasu. Svůj největší úspěch zaznamenal seriál v osmdesátých letech. Seriál skončil po 357 epizodách v roce 1991, a to z důvodu klesajícího počtu diváků a zhoršené kvality scénářů. Celkově má seriál Dallas 357 dílů. Český divák mohl seriál vidět dokonce na dvou televizních stanicích (Česká televize a TV Nova).

ZZ Top je celosvětově známá texaská kapela, která byla založena trojicí Billy Gibbons (kytara, zpěv), Dusty Hill (baskytara) a Frank Beard (bicí) v roce 1970. Tito legendární zástupci jižanského rocku jsou také obdivováni pro své husté a dlouhé vousy. Kapela vydala své první album First Album v roce 1971, to však mělo jen místní ohlas, ale hned další album Rio Grande Mud získalo zlatou desku. Také další desky (Tres HombresFandango!Téjas a další) byly velice úspěšné. Kapela je velmi populární i v dnešní době.

dále
zabalit

Tvůrčí tým

AutorTracy LettsPřekladJiří JosekRežieJiří PokornýKostýmy, ScénaPetr B. NovákHudbaNikos EngonidisInspicePetr PěnkavaText sledujeKamila HolaňováDramaturgieTomáš Vůjtek

Obsazení

Chris SmithŠimon Krupa j.h.Sharla Smithová, Chrisová nevlastní matkaTereza CisovskáAnsel Smith, Chrisův otecMichal ČapkaVicki Smithová, Chrisova sestraZuzana TruplováZabiják Joe CooperJosef Kaluža

Video

Galerie