Repertoár

Talenty a ctitelé

Alexandr Nikolajevič Ostrovskij (1823 – 1886)
Napsal za svůj život téměř padesát her, které svou kvalitou umožnily ruským divadlům vytvořit vlastní hodnotný repertoár. Osobitě v nich spojuje to nejlepší ze západoevropské dramatické tradice, pro níž je charakteristický rychlý dějový spád, založený na efektní zápletce, s realistickou povahokresbou tradice ruské. V jeho hrách nechybí milostná intrika a dobře udělaný děj, ale hlavní jsou – stejně jako u Gogola – konflikty myšlenkové a společenské. Jeho postavy jsou vždy důsledně rozvíjenými charaktery a vyznačují se rázovitým jazykem.

Komedii Talenty a ctitelé ostrovskou napsal v roce 1881. Rukopisný koncept hry obsahuje poznámky, ze kterých je patrné, že autor začal na hře pracovat 9. září a dokončil ji 6. prosince. Původní název hry byl Fantastové, z nichž se pak stali Snílci, ale nakonec se autor rozhodnul pro adresnější titul Talenty ctitelé. V roce 1882 hra poprvé vyšla tiskem v časopise Vlastenecké zápisky (z tohoto textu také vychází náš překlad). Ze vzpomínek pamětníků víme, že premiérové publikum si ze všech postav hry nejvíce oblíbilo Petra Meluzova a své sympatie dávalo najevo potleskem ve vypjatých scénách (například na konci prvního dějství, kdy Meluzova opouští jeho milá, herečka Něginová, aby si vajela na projížďku s bohatým kupcem, ačkoli Petrovi přislíbila, že spolu stráví tichý „rodinný“ večer). V lednu 1882 slavila hra velký úspěch v Petrohradě, kde publikum vyvolávalo autora na konci každého dějství.

Komedie Talenty a ctitelé vzbudila hned po svém uvedení značný rozruch a kromě vstřícného přijetí se Ostrovskou setkal také s pobouřeným odmítnutím. Například kritik S. Vasiljev (Flerov) v časopise moskevské zprávy (1882, č.13) o hře napsal: „Mladá ruská herečka musí být zároveň kurtizánou, – taková je cena, takové jsou podmínky jejího úspěchu… Jak bezútěšný soud! Skutečně je to pravidlem? Ne, a tisíckrát ne!

dále
zabalit