Repertoár

Sado (láska v Evropě)

sametOVA!!! 1989–2019, NOC DIVADEL

Viliam Klimáček se narodil 14. září 1958 v Trenčíně. Po vystudování Lékařské fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě pracoval zprvu jako kardiochirurg, pak jako anesteziolog a nějakou dobu i jako perfuziolog, kdy v rámci svého povolání obsluhoval umělé srdce.

 

V roce 1985 spoluzaložil amatérský divadelní soubor GUnaGU, který se po sedmi letech fungování na amatérské půdě v roce 1992 transformoval v divadlo plně profesionální. Po devíti letech tedy Klimáček zanechal lékařské praxe, aby se naplno mohl věnovat divadlu a literatuře. Jakožto umělecký šéf, dramatik, režisér a eventuální herec pracuje v divadle rozhodně více než jen na plný úvazek. Kromě toho píše nejen divadelní hry, ale věnuje se i próze a příležitostně i poezii. A nutno dodat, že je autorem neobyčejně úspěšným.

 

Je sedminásobným držitelem prestižní Ceny Alfréda Radoka za nejlepší českou a slovenskou hru a dvojnásobným držitelem Prémie Literárního fondu (za knižní výběr divadelních her Deset her a za román Náměstí kosmonautů. Generace Ю). Většinu her uvádí ve svém domovském divadle GUnaGU, které se zaměřuje výlučně na vlastní, autorské hry. Řadu jich však napsal i přímo pro Slovenské národní divadlo.

 

Českému publiku se asi nejvýrazněji představil hrou Hypermarket, kterou v rámci projektu Bouda II uvedlo pražské Národní divadlo v roce 2004 (režie Michal Dočekal). Od roku 2000 se Klimáčkovy texty na tuzemských jevištích dočkaly 40 inscenací, přičemž v roce 2014 uvedlo jeho hry dokonce šest českých divadel. V Ostravě se poprvé představil v roce 2005, a to rovnou dvakrát. Nejprve v únoru v Divadle Petra Bezruče hrou Mária Sabina (režie Petr Mančal a Pavel Cisovský) a koncem května ve zkušebně Divadla Antonína Dvořáka Povídkami z fastfoodu (režie Janusz Klimsza). Dva roky poté uvedlo Divadlo Petra Bezruče ještě Hypermarket (režie Janusz Klimsza) a po desetileté pauze se v roce 2017 Klimáček vrátil na ostravské jeviště inscenací Sissi (Útěky Alžběty Rakouské) v Divadle Jiřího Myrona (režie Peter Gábor). V roce 2018 byla v Komorní scéně Aréna uvedena jeho hra (či spíše cyklus mikrodramat) Komiks (režie Tomáš Dianiška), která se s velkým úspěchem hraje dodnes.

 

Hru SADO (Láska v Evropě) napsal Viliam Klimáček v roce 2013 pro časopis Svět a divadlo, který připravoval sborník krátkých her o politice, z nichž ta nejlepší měla získat Cenu Ferdinanda Vaňka. Vznikl tak ironický a místy i dost sarkastický text, ve kterém poznáváme pravdu o nás i o Evropě. S autorovým svolením jsme hru drobně upravili. Z dotace EU má v Komorní scéně Aréna vzniknout inscenace o kulturní dominanci západní civilizace, na níž se podílejí umělci z civilizačně vyspělých zemí (Itálie, Francie, Německo, Rakousko), kteří se však naprosto necivilizovaně během zkoušení pohádají. Ostrava je pro ně necivilizovaným prostorem, ve kterém si pouze vydělávají na své živobytí, a těší se, až se vrátí do svých civilizovaných domovů. Hra je nejen vtipná, ale bohužel i pravdivá.

 

Nevhodné pro děti a mládež do 15 let.

 

 

 

 

 

dále
zabalit