Repertoár

Mort

Terry Pratchett se narodil 28. dubna 1948 v Beaconsfieldu v hrabství Bucks. V roce 1959 začal navštěvovat High Wycombe Technical School. Ve třinácti letech mu ve školním časopise vyšla krátká povídka a jeho budoucnost, co se týče povolání, se začala vyjasňovat. V roce 1965 opustil školu, ale při práci stále navštěvoval kurzy angličtiny, vypsané národní radou pro podporu žurnalistů, které úspěšně zakončil získáním titulu. Jeho první kniha (The Carpet People – Kobercové) byla publikována v roce 1971 a kritikou byla přijata příznivě. Krátce poté následovala The Dark Side of The Sun (1976) a Strata. První zeměplocha (The Colour of Magic – Barva kouzel) mu byla uveřejněna v roce 1983 nakladatelstvím Corgi.
V září 1987 (těsně po vydání Morta) se Pratchett začal věnovat psaní naplno a ne pouze ve vyšetřených chvílích po večerech a o víkendech. Pak začaly prodeje jeho knih neustále stoupat a v roce 1996 patřily Maskerade – Maškaráda a Interesting Times – Zajímavé časy mezi dest nejžádanějších knih. A o knize Reaper Man – Sekáč se zase říkalo, že je nejrychleji se prodávající knihou ve Velké Británii za posledních pět let. Britské noviny Times vypočítaly, že Terry byl pravděpodobně britským autorem s největším objemem prodaných knih.
Terry napsal také několik povídek, ale moc jich není, protože tvrdí, že mu dělá problém psát více věcí najednou a romány píše téměř neustále.
Dnes žije s manželkou Lynn a dcerou Rhiannou v Somersetu a jeho koníčkem je pěstování masožravých rostlin.

Zeměplocha, planeta podobná obrovskému talíři. Ten talíř leží na zádech čtyř slonů, kteří stojí na krunýři gigantické vesmírné želvy, Velké A´Tuin, a jeho okraje mizí v hlubinách vesmíru.
Vědci vypočetli, že pravděpodobnost existence něčeho tak vyjímečně nesmyslného je zhruba několik milionů ku jedné.
Jenže mágové zase spočítali, že při pravděpodobnosti milion ku jedné, přihodí se pravidelně devětkrát z deseti případů.

*Pozn. autora: Nejproslulejší milenci Zeměplochy byli bezpochyby Mellius a Gretelina, jejichž čistý, vášnivý a duše spalující románek by sežehl strany v knize historie, kdyby se nějakou nepochopitelnou hříčkou osudu nebyli narodili každý na jiném kontinentě, a navíc ještě dvě stě let od sebe. Naštěstí se nad nimi slitovali sami bohové a proměnili Mellia v žehlící prkno** a Gretellinu v malé mosazné pachole na přivazování člunů.

** Pozn. autora k poznámce: Když jste bohem, nemusíte se nikomu ze svých pohnutek zodpovídat.

dále
zabalit