Umělecký soubor

Dušan Škubal

Jmenuji se Dušan Škubal. Narodil jsem se kdysi ve Zlíně a možná od toho se odvíjejí i mé vlastnosti (alespoň některé – Valach je Valach).

Bude to možná znít nadneseně, ale už ve svých sedmi letech jsem chtěl být hercem. V osmi už jsem hrál roli trpaslíka v pohádce Sůl nad zlato a dokonce měl první text – „ehm, ehm, ehm“ (kouří dýmku). To už jsem pracoval v amatérském divadle „Malá scéna“ ve Zlíně (dříve Gottwaldov). Pod vedením tehdejšího herce, režiséra a skvělého pedagoga Antonína Navrátila (tímto ho zdravím) tohle divadlo vychovalo například Honzu Šťastného (t.č. Vinohrady), Dušana Hřebíčka (t.č. Hradec Králové), Zdeňka Julinu (t.č. Zlín), Josefa Kunderu (t.č. Jihlava) a mě.

Ve dvaceti se lámal chleba a já po třech neúspěšných talentovkách na JAMU (prý jsem neměl talent), jsem to zkusil rovnou do divadla. Mé první angažmá byl Český Těšín, kde jsem prožil nádherných pět let. Projel jsem štace, na které se dnes málokterý herec dostane, zahrál jsem si role, na které jsem neměl – zkrátka první zkušenost. S divadlem jak má být a moc za ni děkuji. Nakonec jsem se potkal s režisérem Januszem Klimszou, který to celé odstartoval, že jsem vůbec tady. Práce s ním na Mrožkově Šťastné události byla tak skvělá, že jsem se najednou ocitl v Ostravě, kde mě „koupil“ Michal Tarant, tehdejší šéf činohry NDM, a pak už to mělo rychlý spád. Čtyři roky v NDM a pak už KSA, KSA a už pořád KSA.

Samozřejmě jsem se postupem času „objevil“ i v televizi a filmu. Z nezapomenutelných rolí tady nemohu říci žádnou, ale těch zapomenutých je tolik, že je snad ani nemá cenu vyjmenovávat. Kdo si je ale náhodou pamatuje, tak ať napíše na můj nový mail killbill-1@seznam.cz, budu šťastný.

Kdo bude číst tento můj profil, doufám, že mne zná, a tudíž toho o mně ví už dost. Kdo ale ne, tak mu doporučuji, aby se na mě přišel podívat. Prý to stojí za to.

Zdravím naše skalní diváky a hlavně vítám ty nové a budoucí skalní.

Tož vitajte v Aréně.

dále
zabalit

role