Rozhovor s Viktórií Pejkovou

 

Koronavirová krize, která zapříčinila uzavření divadel se dotkla připravované premiéry Zločinu a trestu, kde ztvárňuješ postavu Soňi Marmeladovové. Jaká byla tvá reakce, když ses dozvěděla, že se premiéra musí odložit?

Upřímně mě to překvapilo a určitě jsem nebyla jediná, která z toho byla v šoku. Bohužel nikdo nemohl tušit, že nastane taková situace. Zkoušení se zastavilo těsně před generálkovým týdnem. Nejvíc mě mrzelo, že se musí celý proces, který předcházel vzniku inscenace přerušit, a že vlastně ani nikdo nevíme, na jak dlouhou dobu.

 

 

Byla to tvá první spolupráce s režisérem André Hübner-Ochodlem, který u nás v divadle nazkoušel už několik her, z aktuálních Divadelníka. Jak se ti s Andrém pracovalo? Měli jste prostor jakožto herci na zkouškách přispívat vlastními nápady?

Ze spolupráce jsem byla a pořád jsem nesmírně nadšená, a o to víc mě mrzelo, že se zkoušení muselo zastavit. André je jako osobnost i režisér velmi osobitý a zajímavý. Byla to intenzivní, náročná, ale především tvořivá a přátelská spolupráce. Měl svou vizi, ke které nás vedl, ale i přesto ho zajímal náš názor, naše připomínky a také naše pocity a práce s nimi. Pro mě jako pro začínající herečku, je velmi důležitý upřímný dialog mezi hercem a režisérem, a právě pro přístup k nám hercům si Andrého moc vážím.

 

Jak bys divákům představila Soňu?

Sonička je pro mě ztělesněním bezpodmínečné lásky. Její laskavost a soucit s každou lidskou bytostí a se světem je podmanivý. Je to milující, obětavá, křehká bytost, ve které se ukrývá síla a velká životaschopnost, která dokáže přimět člověka vstát a postavit se sám sobě i celému světu, i když je na pokraji svých sil. Velmi ji jako postavu obdivuji.

 

 

Proč by měli lidé přijít do Arény na Zločin a trest?

Myslím si, že není důvod, proč by neměli. 🙂

 

Už jsme nakously, že kvůli koronavirové krizi mělo divadlo neplánované prázdniny, jak jsi trávila během tohoto volna čas? Procvičovala sis texty, nebo jsi na divadlo ani nepomyslela?

Většinu času jsem malovala, dívala se na seriály, četla, uklízela, vařila, pekla, jedla, myla nádobí, tančila po pokoji, myla nádobí, poslouchala hudbu, chodila se procházet kolem řeky, myla nádobí, spala, s nostalgií jsem si párkrát zopakovala texty a přála si, aby to už skončilo a já se mohla vrátit zpátky na jeviště. Zároveň jsem si uvědomila, že to mytí nádobí je nekonečné a nekončící utrpení, které nikdy neskončí!

 

 

Bude to už vlastně rok, co jsi získala angažmá v našem divadle. I přesto, že jsi zažila dosti zkrácenou první sezónu, mohla bys shrnout v pár slovech tvůj první rok v Aréně?

Aréna mi dala nové zázemí a nový domov. Vstupem do divadla pro mě začala nová etapa, a to nejen v kariérním, ale také v osobním životě. Je to období malých, ale celkem zásadních změn, které přicházely postupně. Stěhování, nové prostředí, noví lidé, smiřování se s realitou dospělosti, vymezování hranic a nacházení nových možností, radost, zklamání, ztráta, smutek, štěstí, nadšení. To vše se prolínalo se zkoušením a hraním. Ale bohužel tahle sezóna se přerušila dřív, než jsem dokázala najít pevnou půdu pod nohama.

 

 

Jedny „divadelní prázdniny” teď skončily, ale za dveřmi jsou další, ty letní. Jaké jsou tvé plány?

Pokud to situace dovolí, určitě bych ráda navštívila rodinu a mé rodiče na Slovensku. Také bych ráda odjela do přírody, trávila čas s přáteli a užila si volno před velmi nabitou sezónou, která nás, doufám, čeká. 🙂

 

V září začíná nová sezóna ROK ZTRÁT A NÁLEZŮ. Na jakou z připravovaných her se ty osobně těšíš nejvíce a co, od této sezóny očekáváš?

Těším se na celou sezónu. Připravované tituly jsou velice zajímavé, takže jsem zvědavá na jejich zpracování a vůbec celkově na zkoušení. Doufám, že se budu moct posunout někam dál a objevovat nové možnosti jak sama v sobě, tak i v tvůrčím světě.

 Ptala se Barbora Kirchnerová

 

Zločin a trest vstupenky zde.

Předplatné Rok ztrát a nálezů zde.

 

 

 

 

 

 

 

zpět

Další aktuality

více aktualit