Nominace na nové ceny

Komorní scéna Aréna výrazně zabodovala při nominacích na zbrusu nové regionální Ceny Jantar.

V kategorii činohra ženy se do nejužší nominace probojovaly Pavla Dostálová a Zuzana Truplová.
Pavla Dostálová za roli Sestry v inscenaci Smíření a s přihlédnutím k roli Marie v inscenci Vyrozumění:
„Pavla Dostálová nabízí přesvědčivé ztvárnění dívky, jejíž hluboká, neotřesitelná víra má až mystické rozměry. Nechává diváka na pochybách, zda je obětí, nástrojem Boha či mravním vítězem nad nejspodnějšími proudy lidského konání, aby jej zároveň jednoznačně přesvědčila o vlastní niterné síle, jež má až děsivé rozměry. Pavla Dostálová i v tomto případě velmi promyšleně využívá pohybové herectví. Schopnost podpořit výrazný charakter postavy originální prací s tělem potvrzuje také rolí Marie v inscenaci Vyrozumění,“ píše se ve verdiktu poroty.
Zuzana Truplová je nominována za roli Nonny v inscenaci Komorní scény Aréna Slepice:
„Zuzana Truplová odevzdává na své domovské scéně, v Komorní scéně Aréna, vzácně vyrovnané herecké výkony nejvyšších kvalit. Její Nonna v Inscenaci hry Nikolaje Koljady je ukázkou arogantního a bezohledného mládí, Irina v Čechových Třech sestrách je téměř modelovým příkladem prázdného a beznadějného ženského života“ rozhodla porota.

V karegorii činohra muži se do nejužší nominace probojovali Marek Cisovský a Josef Kaluža.
Marek Cisovský za roli Kubše v inscenaci hry Václava Havla Vyrozumění. „Kubš nepatří k rolím hlavním, pro poselství celku je to však postava určující. Je to figurka bezslovná, ale všudypřítomná, gestem, nebo třeba jen pozvednutím obočí, se sirkou věčně mezi zuby velící. Cisovský ji pojal jako přízrak o všem informovaného, obávaného, vševědoucího estébáka rozhodujícího o úkolech a o postavení všech ostatních. Prototyp režimní zrůdy, varovné a věčné. Opak třeba Cisovského Adolfa Eichmanna ve Vůjtkově a Krejčího Slyšení, postaveného na slově a na mistrovském odpozorování charakteru masového vraha, úředníka, který jen bez odmluv plnil velký vlastenecký úkol. To záviděníhodné rozpětí herecké práce Cisovského s reflektovanými dvěma póly opravňuje Cisovského nominaci za roli Kubše v roce 2017,“ píše se ve verdiktu poroty.
„Herec Komorní scény Aréna Josef Kaluža vytvořil v roce 2017 na své domovské scéně vynikajícím způsobem dvě postavy: Ivana v inscenaci hry Yasminy Rezy Obraz a Grosse v inscenaci hry Václava Havla Vyrozumění. V Kalužově osobitém herectví jsou vzácně vyrovnané prvky využívající komického, tragického a emocionálního rozměru lidských povah a charakterů,“ rozhodla porota.

Ceny Jantar jsou udělovány za mimořádné umělecké výkony v oblastech divadla, hudby, výtvarného umění a literatury v rámci příslušného kalendářního roku. Jsou platformou pro profesní a společenské ocenění umělců a uměleckých souborů, tvořících na území Moravskoslezského kraje anebo jejichž aktuální tvorba je s tímto krajem svázaná. Smyslem cen je také prezentace a popularizace vynikajících výsledků, kterých ocenění umělci v rámci aktuálního roku dosáhli.

Více na:
http://www.cenyjantar.cz/nominace-na-cenu-jantar-v-oboru-cinohra-maji-pavla-dostalova-katerina-krejci-a-zuzana-truplova/
http://www.cenyjantar.cz/nominace-na-cenu-jantar-v-oboru-cinohra-maji-marek-cisovsky-josef-kaluza-a-david-viktora/

zpět

Další aktuality

více aktualit